Trummenäs får skärgårdsturer i sommar
I sommar blir bryggstoppen fler för Blekingetrafikens skärgårdstrafik i Karlskrona. Från den 27 juni erbjuds dagliga turer från och till Trummenäs, ut i skärgården och till Fisktorget i stan. Dessutom angör Hop-on Hop-off bryggan vid Skeppsbron.
Dagliga turer mellan 27 juni och 21 augusti
Från den 27 juni börjar M/F Wittus köra skärgårdsturerna till och från Trummenäs. Det blir tre dagliga turer, både ut i skärgården samt in mot Fisktorget. Båten körs av Affärsverken AB på uppdrag av Blekingetrafiken.
- Hemestertrenden håller i sig. Vi vill erbjuda skärgårdstrafik som gör att även alla som inte har egen båt kan utforska och uppleva vår vackra skärgård. Bryggstoppet i Trummenäs gör det möjligt för boende och besökare att ta båten till stan, för att sedan ta en båt eller buss tillbaka, säger Mona Glans, Trafikdirektör på Blekingetrafiken.
- M/F Wittus tar dig hela vägen ut i Östra skärgården och tillbaka, en rundtur på cirka 3 timmar om man vill. Det går såklart även bra att hoppa av vid ett bryggstopp och upptäcka vad som finns där. M/F Wittus har ett akterdäck och ett soldäck där 35–50 passagerare kan vistas. Det går att förköpa biljett till utvalda avgångar med M/F Wittus, säger Anna Claesson Marknadschef/AO-chef skärgårdstrafik på Affärsverken.
Hop-on Hop-off till och från Skeppsbron
Den 27 juni är det premiär för Hop-on Hop-off i Karlskrona. Den här sommaren utökas antalet bryggstopp med att även inkludera Skeppsbron. Biljett köps ombord eller på Fisktorget med betalkort, Swish eller kontanter. Blekingetrafikens sommarbiljett gäller.
För mer information, kontakta:
Mona Glans, Trafikdirektör på Blekingetrafiken
Telefonnummer: 0455-73 71 70
Anna Claesson, Marknadschef/AO-chef skärgårdstrafik på Affärsverken
Telefonnuummer: 070-878 30 50